luã has logged 46 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
Read prior review Edit this entry  
26
They Came Together

They Came Together

2014
×
½
Edit this entry  
25
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ethel & Ernest

Ethel & Ernest

2016
×
½
Edit this entry  
23
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Call Me Son

Don't Call Me Son

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Vigilante

A Vigilante

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Mom is a Character: The Film

My Mom is a Character: The Film

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
At the End of the Day

At the End of the Day

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Other People

Other People

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry