Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Edit this entry  
17
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★½
Edit this entry  
16
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Crow

The Crow

1994
×
★★½
Edit this entry  
07
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★
Edit this entry  
05
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★
Edit this entry  
04
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
02
They Call Me Jeeg

They Call Me Jeeg

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Freaks Out

Freaks Out

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
The World's End

The World's End

2013
×
Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
Edit this entry  
30
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
15
La Haine

La Haine

1995
×
Edit this entry  
14
The Martian

The Martian

2015
×
Edit this entry  
11
Men in Black

Men in Black

1997
×
Edit this entry  
06
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
Edit this entry  
06
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
Edit this entry  
30
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
Edit this entry  
29
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
Edit this entry  
25
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Edit this entry  
17
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Edit this entry  
16
Paprika

Paprika

2006
×
Edit this entry  
16
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
Edit this entry  
15
Collateral

Collateral

2004
×
Edit this entry  
15
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
Edit this entry