Lucca has logged 165 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
Edit this entry  
30
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Fighting Generation

The Fighting Generation

1944
×
Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
Edit this entry  
10
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
04
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
04
Gerorisuto

Gerorisuto

1986
×
Edit this entry  
03
Ghost

Ghost

1984
×
Edit this entry  
03
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sertânia

Sertânia

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
31
Creed II

Creed II

2018
×
Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
Edit this entry  
29
Rocky V

Rocky V

1990
×
Edit this entry  
28
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
Edit this entry  
28
Rocky III

Rocky III

1982
×
Edit this entry  
28
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fantasmas

Fantasmas

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Edit this entry  
14
Basically

Basically

2014
×
Edit this entry  
13
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
The Dream of a Ridiculous Man

The Dream of a Ridiculous Man

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
16
I Remember Nothing

I Remember Nothing

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Dá Licença de Contar

Dá Licença de Contar

2015
×
Edit this entry  
14
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Divine Love

Divine Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Trap.com

Trap.com

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry