Lucca has logged 176 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Regular Woman

A Regular Woman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry