Luccas has logged 63 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Carried Away

Carried Away

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
El hombre que nunca vio llover

El hombre que nunca vio llover

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Television Event

Television Event

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Cartas de Brasília

Cartas de Brasília

2021
×
Edit this entry  
10
Review

Review

2021
×
Edit this entry  
10
Happy in the Gap

Happy in the Gap

2020
×
Edit this entry  
10
Yaõkwa - Imagem e Memória

Yaõkwa - Imagem e Memória

2020
×
Edit this entry  
09
The Dissident

The Dissident

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Timmy Failure: Mistakes Were Made

Timmy Failure: Mistakes Were Made

2020
×
★½
Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Buried In The Backyard

Buried In The Backyard

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Happily

Happily

2021
×
★½
Edit this entry  
29
Peões

Peões

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Desires of the Flesh

Desires of the Flesh

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
White Eye

White Eye

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cops and Robbers

Cops and Robbers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Float

Float

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Loop

Loop

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Purl

Purl

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Out

Out

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wind

Wind

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Burrow

Burrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
½
Edit this entry  
13
Yes Day

Yes Day

2021
×
Edit this entry  
13
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Boss: Anatomy of a Crime

The Boss: Anatomy of a Crime

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Host

Host

2020
×
Edit this entry  
14
Rio 2096: A Story of Love and Fury

Rio 2096: A Story of Love and Fury

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Predestination

Predestination

2014
×
★★
Edit this entry  
11
Life in Gray

Life in Gray

2017
×
★★
Edit this entry  
03
Osvaldão

Osvaldão

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Edit this entry  
31
Flesh

Flesh

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Napo

Napo

2020
×
★½
Edit this entry  
24
Foguete

Foguete

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Magnética

Magnética

2020
×
★★★½
Edit this entry