Highest rated films

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Boys State

    ★★★★½

  • Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

    ★★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • His House

    ★★★½

  • Honeyland

    ★★★★★

  • The Second Mother

    ★★★★★

  • Invisible Life

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The Battle of Chile: Part I

    ★★★★½

  • Sócrates

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Guava Island

    ★★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★

  • Tattoo

    ★★★★

  • The Battle of Chile: Part II

    ★★★★

  • The Trial

    ★★★★

  • Your Turn

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 67 Films watched
  • 5.6 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Missing Link

Jan 6

Most Watched

Dick Johnson Is Dead

twice

Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

twice

Last Film

Soldados do Araguaia

Dec 28

Genres, countries & languages

Comedy
31 films
Drama
26 films
Documentary
18 films
Adventure
7 films
Animation
7 films
Family
7 films
Thriller
6 films
Fantasy
6 films
Romance
5 films
Music
4 films
USA
33 films
Brazil
19 films
France
9 films
UK
5 films
Chile
4 films
Germany
4 films
Cuba
3 films
New Zealand
3 films
China
2 films
Belgium
2 films
English
40 films
Portuguese
19 films
Spanish
9 films
French
8 films
German
4 films
Chinese
3 films
Polish
1 film
Romanian
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 323

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Hubie Halloween
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Antimony Capital News

Films Luccas watched in 2020

  • Soldados do Araguaia
  • His House
  • Klaus
  • Dick Johnson Is Dead
  • Florianópolis Dream
  • Sound of Metal
  • Soul
  • Just Another Christmas
  • Spies in Disguise
  • The Half of It
  • The Beach Bum
  • Come to Daddy
  • Kajillionaire
  • Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday
  • Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday
  • Grazing the Amazon
  • Happiest Season
  • The Man from the Future
  • Feels Good Man
  • The House
  • Elections
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Save Yourselves!
  • The Trial of the Chicago 7
  • Enola Holmes
  • Honeyland
  • Dick Johnson Is Dead
  • Hubie Halloween
  • Larga distancia
  • Antimony Capital News
  • The Trial
  • Capital in the Twenty-First Century
  • The Farewell
  • Train to Busan
  • Boys State
  • Red Penguins
  • An American Pickle
  • Yes, God, Yes
  • I, Daniel Blake
  • Knives Out
  • Reflexões de um Liquidificador
  • The Lovebirds
  • The Battle of Chile: Part II
  • The Battle of Chile: Part I
  • The Art of Self-Defense
  • Long Way Home
  • Nobody Knows I'm Here
  • Corpus Christi
  • Palm Springs
  • The Second Mother
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Auto de Resistência
  • Onward
  • Your Turn
  • Good Bye Lenin!
  • Divine Love
  • Invisible Life
  • Sócrates
  • Tattoo
  • Estômago: A Gastronomic Story
  • The Young Karl Marx
  • The Peanut Butter Falcon
  • Honey Boy
  • Jojo Rabbit
  • Uncut Gems
  • Guava Island
  • Missing Link

World map

Highly rated films Luccas is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Minari
  • Black Is King
  • Mangrove
  • Quo Vadis, Aida?
  • Nomadland

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more