Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Flee

    ★★★★

  • Children of Men

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Saint Maud

    ★★★★

  • A Dog's Will

    ★★★★

  • Shithouse

    ★★★★

  • Kitbull

    ★★★★

  • The Mole Agent

    ★★★★

  • The Climb

    ★★★★

  • Playing

    ★★★★

  • The Dissident

    ★★★★

  • Smash and Grab

    ★★★★

  • Rio 2096: A Story of Love and Fury

    ★★★★

  • Cops and Robbers

    ★★★★

  • Flesh

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • They Live

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 63 Films watched
  • 15.8 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

The Mole Agent

Jan 7

Last Film

They Live

Apr 14

Genres, countries & languages

Drama
26 films
Comedy
19 films
Animation
19 films
Documentary
13 films
Fantasy
10 films
Family
10 films
Romance
9 films
Sci Fi
7 films
Thriller
6 films
Mystery
5 films
USA
33 films
Brazil
18 films
France
4 films
UK
4 films
Spain
3 films
Australia
3 films
Sweden
2 films
Canada
2 films
Netherlands
2 films
Norway
1 film
English
45 films
Portuguese
16 films
Spanish
6 films
French
2 films
Japanese
1 film
Russian
1 film
Turkish
1 film
Welsh
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 45 Added 223

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Luccas’s most liked review

The Wolf of Snow Hollow

★★★½

Thunder Road é um dos meus filmes recentes favoritos. Lembro que fui assisti-lo despretensiosamente e me surpreendi com uma trama bem construída sobre masculinidade e luto. Me surpreendi mais ainda com Jim Cummings, que tem neste uma atuação impecável e uma direção bem madura também.
Com toda essa expectativa criada…

More reviews

Luccas’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

A Dog's Will
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Coming 2 America
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Lighthouse
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Cartas de Brasília

Films Luccas watched in 2021

  • They Live
  • Carried Away
  • El hombre que nunca vio llover
  • Two Distant Strangers
  • Television Event
  • Cartas de Brasília
  • Review
  • Happy in the Gap
  • Yaõkwa - Imagem e Memória
  • The Dissident
  • Judas and the Black Messiah
  • Flee
  • The Lighthouse
  • Timmy Failure: Mistakes Were Made
  • Inherent Vice
  • Saint Frances
  • Feeling Through
  • Buried In The Backyard
  • Happily
  • Peões
  • Desires of the Flesh
  • White Eye
  • The Letter Room
  • Cops and Robbers
  • Float
  • Loop
  • Smash and Grab
  • Purl
  • Out
  • Kitbull
  • Wind
  • Burrow
  • Coming 2 America
  • Yes Day
  • Raya and the Last Dragon
  • Saint Maud
  • The Vast of Night
  • The Willoughbys
  • The Boss: Anatomy of a Crime
  • Host
  • Rio 2096: A Story of Love and Fury
  • Children of Men
  • Predestination
  • Life in Gray
  • Osvaldão
  • Lost in Translation
  • Flesh
  • Napo
  • Foguete
  • Magnética
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Mary and Max
  • Every Day
  • The Climb
  • Wolfwalkers
  • Lisbela and the Prisoner
  • Playing
  • A Dog's Will
  • The Man Who Copied
  • Shithouse
  • The Dead Don't Die
  • Spring Breakers
  • The Mole Agent

World map

Highly rated films Luccas is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite maman
  • On the Count of Three
  • Nobody
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more