• Emmet Otter's Jug-Band Christmas

  • Saturday Night Fever

    ★★½

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★½

  • The Rescuers

  • The Hills Have Eyes

    ★★★

  • Star Wars

  • Annie Hall

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★

  • Carrie

  • The Omen

    ★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

  • Jaws

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

  • Mirror

  • Young Frankenstein

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★½

  • Black Christmas

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★

  • Chinatown

    ★★★★½

  • The Great Gatsby

  • The Exorcist

  • The Wicker Man

    ★★★

  • A Charlie Brown Thanksgiving

  • Robin Hood

  • Jesus Christ Superstar

  • Live and Let Die

  • The Crazies

    ★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

  • The Last House on the Left

    ★★★

  • The Candidate

    ★★★

  • Cabaret

    ★★★

  • The French Connection

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • The Aristocats

  • Hello, Dolly!

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • Chitty Chitty Bang Bang

  • Night of the Living Dead

    ★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • Romeo and Juliet

  • The Graduate

  • The Jungle Book

  • Dutchman

    ★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • A Charlie Brown Christmas

  • The Sound of Music

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

  • Mary Poppins

  • The Great Escape

    ★★★½

  • The Birds

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★½

  • West Side Story

  • Breakfast at Tiffany's

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

  • Ben-Hur

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Lady and the Tramp

  • White Christmas

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Peter Pan

  • Singin' in the Rain

  • A Streetcar Named Desire

  • Cinderella

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Meet Me in St. Louis

  • Bambi

  • Dumbo

  • Citizen Kane

    ★★★★★