lucie has logged 42 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Strangers

The Strangers

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Split

Split

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barbie: Princess Charm School

Barbie: Princess Charm School

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry