alex has logged 44 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
Edit this entry  
31
Nate Bargatze: The Tennessee Kid

Nate Bargatze: The Tennessee Kid

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Moonlight Mile

Moonlight Mile

2002
×
★★½
Edit this entry  
28
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Country Strong

Country Strong

2010
×
★★
Edit this entry  
25
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
22
On the Road

On the Road

2012
×
★★
Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
18
TRON: The Next Day

TRON: The Next Day

2011
×
Edit this entry  
17
Lullaby

Lullaby

2014
×
★½
Edit this entry  
17
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Edit this entry  
16
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Papillon

Papillon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Crew

The Crew

2015
×
★½
Edit this entry  
14
The Letter

The Letter

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
13
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mojave

Mojave

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
06
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★½
Edit this entry  
06
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
California Suite

California Suite

1978
×
★★½
Edit this entry  
03
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★
Edit this entry  
02
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry