Pelin has logged 163 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★★
Edit this entry  
30
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★★
Edit this entry  
30
Forbidden

Forbidden

1932
×
★★★
Edit this entry  
29
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Edit this entry  
28
When Tomorrow Comes

When Tomorrow Comes

1939
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Remember Mama

I Remember Mama

1948
×
★★★★
Edit this entry  
28
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Theodora Goes Wild

Theodora Goes Wild

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Time for Comedy

No Time for Comedy

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dames

Dames

1934
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Screen Snapshots (Series 16, No. 1)

Screen Snapshots (Series 16, No. 1)

1936
×
Edit this entry  
23
Cameo Kirby

Cameo Kirby

1923
×
Read prior review Edit this entry  
23
Mame

Mame

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
22
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Screaming Woman

The Screaming Woman

1972
×
★★★
Edit this entry  
22
The Affairs of Annabel

The Affairs of Annabel

1938
×
★★★½
Edit this entry  
22
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Annabel Takes a Tour

Annabel Takes a Tour

1938
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Iron Horse

The Iron Horse

1924
×
Read prior review Edit this entry  
21
Four's a Crowd

Four's a Crowd

1938
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lady of the Night

Lady of the Night

1925
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Block Signal

The Block Signal

1926
×
★★★★
Edit this entry  
20
Whirlpool

Whirlpool

1934
×
★★★½
Edit this entry  
20
Most Precious Thing in Life

Most Precious Thing in Life

1934
×
★★★
Edit this entry  
19
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Half Way to Heaven

Half Way to Heaven

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Miracle on 34th Street

The Miracle on 34th Street

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Du Barry Was a Lady

Du Barry Was a Lady

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Woman of Distinction

A Woman of Distinction

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Return of Dr. Fu Manchu

The Return of Dr. Fu Manchu

1930
×
★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Mysterious Dr. Fu Manchu

The Mysterious Dr. Fu Manchu

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Wine of Youth

Wine of Youth

1924
×
★★★★
Edit this entry  
13
Craig's Wife

Craig's Wife

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry