Lucy has logged 82 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fury

Fury

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Endings, Beginnings

Endings, Beginnings

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★½
Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Cherry

Cherry

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry