2018

Lucy Lucy’s year in review

Highest rated films

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Deadpool 2

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Deadpool

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 267 Films watched
  • 22.2 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

Pitch Perfect 3

Jan 3

Most Watched

Call Me by Your Name

6 times

La La Land

5 times

Lady Bird

5 times

Inside Llewyn Davis

4 times

Carol

3 times

Last Film

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
132 films
Comedy
105 films
Adventure
69 films
Romance
63 films
Action
54 films
Sci Fi
50 films
Fantasy
42 films
Family
36 films
Crime
28 films
Animation
27 films
USA
254 films
UK
47 films
France
20 films
Germany
10 films
Italy
8 films
Canada
4 films
Japan
3 films
Australia
3 films
New Zealand
3 films
China
2 films
English
264 films
French
30 films
Spanish
21 films
Italian
13 films
German
11 films
Japanese
9 films
Russian
7 films
Chinese
3 films
Cantonese
3 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 52 Added 92

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Lucy’s most liked review

Deadpool 2

★★★★½

Dolly Parton 9 to 5 should be used for every fight scene in every film ever

More reviews

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Sierra Burgess Is a Loser
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Father Figures
Average weighted rating:

2.2

Films Lucy watched in 2018

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Big Hero 6
  • T2 Trainspotting
  • Trainspotting
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Little Shop of Horrors
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Carol
  • The Tree of Life
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Bird Box
  • Punch-Drunk Love
  • Back to the Future
  • Roma
  • Moonlight
  • The 40 Year Old Virgin
  • Apocalypse Now
  • Taxi Driver
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Beautiful Boy
  • Dumplin'
  • Magnolia
  • First Reformed
  • Creed II
  • Call Me by Your Name
  • 13 Going on 30
  • Red Desert
  • Creed
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Place Beyond the Pines
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • The Nice Guys
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Bohemian Rhapsody
  • Halloween
  • Lost in Translation
  • Monster House
  • Stuart Little
  • The Hate U Give
  • Casper
  • The Goonies
  • Suicide Squad
  • Coraline
  • First Man
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Saving Private Ryan
  • Venom
  • Beetlejuice
  • Silver Linings Playbook
  • The Grand Budapest Hotel
  • Ghostbusters
  • A Star Is Born
  • A Simple Favor
  • Doctor Strange
  • The Breakfast Club
  • Stand by Me
  • Moana
  • American Animals
  • What If
  • Jurassic Park
  • Crazy Rich Asians
  • The Empire Strikes Back
  • Paterson
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars
  • BlacKkKlansman
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • What's Eating Gilbert Grape
  • The Cat in the Hat
  • Pulp Fiction
  • Silence
  • Christopher Robin
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Singin' in the Rain
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Grease
  • It
  • The Graduate
  • Big Hero 6
  • Wreck-It Ralph
  • We're the Millers
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Crazy, Stupid, Love.
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Zootopia
  • Kinky Boots
  • Little Shop of Horrors
  • Wings of Desire
  • Hot Summer Nights
  • White Chicks
  • You Were Never Really Here
  • Inside Out
  • 20th Century Women
  • Incredibles 2
  • Ant-Man and the Wasp
  • Call Me by Your Name
  • Monsters, Inc.
  • Persona
  • La La Land
  • Jackie
  • Hail, Caesar!
  • Everybody Wants Some!!
  • Vertigo
  • Drive
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Carol
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Blade Runner 2049
  • Moana
  • Incredibles 2
  • 2 Fast 2 Furious
  • Ant-Man
  • Inside Llewyn Davis
  • The First Purge
  • The Fast and the Furious
  • Tag
  • Moana
  • Mamma Mia!
  • Jurassic Park
  • Lady Bird
  • Grease
  • Ocean's Eight
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Carol
  • Blade Runner
  • Hereditary
  • Deadpool 2
  • The Shape of Water
  • Maggie's Plan
  • Before Sunrise
  • Finding Dory
  • Phantom Thread
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Call Me by Your Name
  • Pretty Woman
  • Solo: A Star Wars Story
  • Saving Private Ryan
  • 13 Going on 30
  • It's Such a Beautiful Day
  • Baby Driver
  • Deadpool 2
  • Beauty and the Beast
  • Finding Nemo
  • Moonlight
  • Interstellar
  • Life of the Party
  • Thor: Ragnarok
  • La La Land
  • Deadpool
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Avengers: Infinity War
  • Step Brothers
  • Forrest Gump
  • Captain America: The First Avenger
  • Dirty Computer
  • Boogie Nights
  • Inside Out
  • La La Land
  • 8½
  • Call Me by Your Name
  • Ikiru
  • Love, Simon
  • White Chicks
  • Ready Player One
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Love, Simon
  • My Friend Dahmer
  • Ghost Stories
  • A Quiet Place
  • Blockers
  • Good Will Hunting
  • The Notebook
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Dallas Buyers Club
  • Isle of Dogs
  • Frances Ha
  • Toy Story 3
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Inside Out
  • Toy Story 2
  • Unsane
  • Lady Bird
  • Lady Bird
  • Ready Player One
  • Toy Story
  • Die Hard
  • Inside Llewyn Davis
  • Animal House
  • Tomb Raider
  • Annihilation
  • La La Land
  • Annihilation
  • 20th Century Women
  • The Shining
  • The Florida Project
  • Lady Bird
  • Game Night
  • Alien

See all 267

World map

Highly rated films Lucy is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Burning
  • Swing Kids
  • The Wild Pear Tree

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more