2019

Lucy Lucy’s year in review

Highest rated films

  • Joker

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 323 Films watched
  • 26.9 Average per month
  • 6.2 Average per week

Milestones

First Film

Harry Potter and the Goblet of Fire

Jan 1

Most Watched

Fury

4 times

Star Wars: The Force Awakens

3 times

Inglourious Basterds

3 times

Booksmart

3 times

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

3 times

Last Film

Before Midnight

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
164 films
Action
95 films
Comedy
94 films
Adventure
83 films
Thriller
74 films
Sci Fi
66 films
Romance
55 films
Fantasy
48 films
Crime
43 films
Horror
23 films
USA
304 films
UK
62 films
Canada
15 films
France
14 films
China
11 films
Germany
10 films
Australia
6 films
Japan
4 films
Ireland
4 films
South Korea
3 films
English
319 films
French
34 films
Spanish
31 films
Italian
23 films
Russian
23 films
Japanese
17 films
Chinese
14 films
German
14 films
Arabic
12 films
Latin
7 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 40 Added 111

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Lucy’s most liked review

Always Be My Maybe

★★★★

my keanu reeves as keanu reeves oscar campaign has begun

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Clown
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Last Time I Committed Suicide
Average weighted rating:

2.5

Films Lucy watched in 2019

  • Before Midnight
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Jumanji: The Next Level
  • Return of the Jedi
  • Take Shelter
  • Gravity
  • Little Women
  • Grease
  • Oliver!
  • The Empire Strikes Back
  • Blue Valentine
  • Mr. & Mrs. Smith
  • Stranger Than Fiction
  • Inglourious Basterds
  • Knives Out
  • Wild Rose
  • Vice
  • Punch-Drunk Love
  • Columbus
  • Star Wars
  • While We're Young
  • The Kindergarten Teacher
  • The Handmaiden
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Marriage Story
  • Shazam!
  • Marriage Story
  • Don Jon
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Fury
  • mid90s
  • Philadelphia
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Irishman
  • True Romance
  • I Lost My Body
  • Klaus
  • The Big Lebowski
  • Sully
  • Larry Crowne
  • Charlie Wilson's War
  • The Big Short
  • Kalifornia
  • Being Charlie
  • Locke
  • Legend
  • Secretary
  • I'm Not Here
  • Manchester by the Sea
  • A Ghost Story
  • Suburbicon
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Earthquake Bird
  • Love the Coopers
  • One & Two
  • Walk the Line
  • The Rock
  • The Tree of Life
  • Paddington 2
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Burn After Reading
  • Paddington
  • Booksmart
  • Vox Lux
  • Annihilation
  • The King
  • The King
  • Moneyball
  • The Blind Side
  • Superbad
  • Ingrid Goes West
  • The Way He Looks
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • American Psycho
  • The Shining
  • Corpse Bride
  • Inside Llewyn Davis
  • Her
  • The Nightmare Before Christmas
  • War Machine
  • Coraline
  • Dirty Dancing
  • Judy
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Eighth Grade
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Witch
  • Contagion
  • Meet Joe Black
  • You Were Never Really Here
  • Her Smell
  • Brokeback Mountain
  • The Dark Knight
  • The Goldfinch
  • Batman Begins
  • Joker
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Call Me by Your Name
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Cat in the Hat
  • 13 Going on 30
  • Ad Astra
  • Babel
  • Blindspotting
  • Killing Them Softly
  • 12 Years a Slave
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Hustlers
  • The Iron Giant
  • Green Book
  • If Beale Street Could Talk
  • Columbus
  • It Chapter Two
  • The Imitation Game
  • John Wick: Chapter 2
  • It
  • Grease
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Ocean's Eleven
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • John Wick
  • Good Boys
  • Jurassic Park
  • Ideal Home
  • Wet Hot American Summer
  • Blinded by the Light
  • Destination Wedding
  • Five Feet Apart
  • Bridesmaids
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • The Lion King
  • Maudie
  • Reservoir Dogs
  • Inglourious Basterds
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Fury
  • Whiplash
  • Midsommar
  • Anima
  • Spider-Man: Far from Home
  • Captain Marvel
  • The Last Time I Committed Suicide
  • Child's Play
  • The Great Gatsby
  • The Beguiled
  • Toy Story 4
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Men in Black: International
  • Then Came You
  • Snatch
  • Late Night
  • Brightburn
  • Weekend
  • Thoroughbreds
  • Ma
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Always Be My Maybe
  • Rocketman
  • Booksmart
  • Pokémon Detective Pikachu
  • To the Bone
  • The Bourne Identity
  • Aladdin
  • Megamind
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • My Own Private Idaho
  • The Five-Year Engagement
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Wine Country
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Spy Game
  • Snowpiercer
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Avengers: Endgame
  • Booksmart
  • Avengers: Infinity War
  • Thor: Ragnarok
  • Team America: World Police
  • Doctor Strange
  • Ant-Man and the Wasp
  • Spider-Man: Homecoming
  • Black Panther
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Thor
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Captain America: The First Avenger
  • Avengers: Endgame
  • Fury
  • Bad Times at the El Royale

See all 323

World map

Highly rated films Lucy is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau
  • The Last Black Man in San Francisco

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more