2020

Lucy Lucy’s year in review

Highest rated films

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • We Are Who We Are

    ★★★★½

  • ariana grande: excuse me, i love you

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 376 Films watched
  • 31.3 Average per month
  • 7.2 Average per week

Milestones

First Film

Big

Jan 1

Most Watched

Little Women

3 times

Pride & Prejudice

3 times

Home Alone

twice

Interstellar

twice

The Matrix

twice

Last Film

Home Alone

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
213 films
Comedy
124 films
Adventure
88 films
Action
82 films
Romance
68 films
Thriller
63 films
Fantasy
53 films
Sci Fi
52 films
Crime
44 films
Animation
37 films
USA
307 films
UK
54 films
Japan
25 films
France
22 films
Canada
18 films
New Zealand
11 films
Australia
8 films
Germany
7 films
China
6 films
South Korea
6 films
English
343 films
French
48 films
Japanese
29 films
Italian
25 films
Spanish
23 films
German
22 films
Russian
15 films
Chinese
9 films
Korean
6 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 127 Added 326

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Lucy’s most liked review

Lady Bird

★★★★★

i have beanie feldstein’s line delivery of IT IS THE TITULAR ROLE stuck in my head on a loop pretty much all the time

More reviews

Lucy’s most liked list

films that make me go 🥺🥰😔😣☹️

I think the point of this list is to prove I’m not dead inside 

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Jail Bait
Average weighted rating:

3.1

Films Lucy watched in 2020

  • Home Alone
  • Tenet
  • ariana grande: excuse me, i love you
  • A Christmas Carol
  • Elf
  • Mary Queen of Scots
  • Canvas
  • The Queen's Gambit
  • Victor in Paradise
  • Little Women
  • Mank
  • Monsoon
  • Happiest Season
  • Yes, God, Yes
  • Hillbilly Elegy
  • If Anything Happens I Love You
  • We Are Who We Are
  • Shawn Mendes: In Wonder
  • A Hidden Life
  • Spectre
  • Skyfall
  • A Whisker Away
  • The Judge
  • Princess Mononoke
  • Convict 13
  • Serenity
  • Your Name.
  • Serena
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • Maid in Manhattan
  • Pretty Woman
  • Interstellar
  • Jennifer's Body
  • Reality Bites
  • A Serious Man
  • Hard Eight
  • Nocturne
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • On the Rocks
  • Inside Llewyn Davis
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Old Guard
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Invitation
  • Underwater
  • The Matrix Revolutions
  • The Invisible Man
  • The King of Staten Island
  • Molly's Game
  • Pride & Prejudice
  • The Gentlemen
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Exorcist
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Wiener-Dog
  • Titanic
  • Emma.
  • Pride & Prejudice
  • Pride & Prejudice
  • Paper Man
  • A River Runs Through It
  • (500) Days of Summer
  • Seven Years in Tibet
  • Infinity Baby
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Margaret
  • Onward
  • Father of the Bride
  • Avatar
  • Frozen II
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Frozen
  • Home Alone
  • Spider-Man 3
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Igby Goes Down
  • First Man
  • Enola Holmes
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • The Perks of Being a Wallflower
  • At Middleton
  • The Devil All the Time
  • It Chapter Two
  • Endings, Beginnings
  • It
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Benjamin
  • School of Rock
  • Field of Dreams
  • Just Like Heaven
  • Winter's Bone
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Extraction
  • Pain and Glory
  • Elephant Song
  • Zodiac
  • Good Time
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • It's Only the End of the World
  • Heartbeats
  • Matthias & Maxime
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Chemical Hearts
  • Hard Candy
  • High Life
  • The Lighthouse
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Inception
  • The Hunger Games
  • Sleepers
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Silver Linings Playbook
  • Babyteeth
  • Burn After Reading
  • Joy
  • Failure to Launch
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Ad Astra
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • This Is Where I Leave You
  • The Ringer
  • Queen & Slim
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Hungry Hearts
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • The Alphabet
  • The Imitation Game
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • The Boat
  • Breakfast at Tiffany's
  • Sabrina
  • Da 5 Bloods
  • Shutter Island
  • The Frozen North
  • Jail Bait
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Cops
  • Sherlock, Jr.
  • Jackass 3D
  • Seven Samurai
  • Whiplash
  • The Departed
  • 365 Days
  • Giant Little Ones
  • Jackass Number Two
  • The Wolf of Wall Street
  • Safety Not Guaranteed
  • Jackass: The Movie
  • The Royal Tenenbaums
  • The General
  • Brief Encounter
  • No Country for Old Men
  • The Hunt
  • Children of Men
  • Citizen Kane
  • American Beauty
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • La La Land
  • But I'm a Cheerleader
  • Never Rarely Sometimes Always
  • First Reformed
  • Ex Machina
  • Interstellar
  • The Shawshank Redemption
  • 45 Years
  • I, Tonya
  • Captain Fantastic
  • Howl's Moving Castle
  • The Half of It
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Remember Me
  • Little Women
  • Velvet Goldmine
  • Boys
  • Jojo Rabbit
  • Short Term 12
  • Drive
  • Climax
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Bright
  • Raiders of the Lost Ark
  • Disturbia
  • Mud
  • Two Cars, One Night
  • 10 Things I Hate About You
  • Knives Out
  • Sorry to Bother You
  • What They Had
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Midnight Special

See all 376

World map

Highly rated films Lucy is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more