Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Cherry

    ★★★★

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★½

  • The Mauritanian

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Fury

    ★★★★★

  • 13 Going on 30

    ★★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★★½

  • John Wick

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 83 Films watched
  • 16.6 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Prospect

Jan 1

Last Film

Venom

May 10

Genres, countries & languages

Drama
33 films
Comedy
26 films
Action
23 films
Thriller
19 films
Adventure
18 films
Romance
17 films
Crime
16 films
Sci Fi
12 films
Fantasy
12 films
Horror
10 films
USA
75 films
UK
17 films
China
5 films
Canada
4 films
Japan
3 films
France
3 films
South Korea
2 films
Hong Kong
2 films
Belgium
1 film
English
80 films
Spanish
9 films
French
9 films
Japanese
5 films
Chinese
4 films
German
3 films
Arabic
3 films
Cantonese
3 films
Korean
3 films
Italian
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 27 Added 39

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Lucy’s most liked review

Triple Frontier

★★★½

4 attractive men and ben affleck: the movie

More reviews

Lucy’s most liked list

Pedro Pascal

all his films ranked by how much i enjoy the character he plays not by how good or bad the film is

More lists

Highs and lows

Highest Average

Homecoming: A Film by Beyoncé
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

We Can Be Heroes
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Sweet Nothings
Average weighted rating:

2.6

Films Lucy watched in 2021

  • Venom
  • Widows
  • Nomadland
  • Baby Driver
  • Shot Caller
  • Fury
  • Judas and the Black Messiah
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • One Night in Miami...
  • Promising Young Woman
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Sound of Metal
  • Minari
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Solo: A Star Wars Story
  • What We Do in the Shadows
  • Assassination Nation
  • The Wedding Planner
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Mauritanian
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Endings, Beginnings
  • The Proposal
  • The Muppet Movie
  • American Psycho
  • 13 Going on 30
  • John Wick
  • The Deep Blue Sea
  • Annihilation
  • Cherry
  • Wonder Woman 1984
  • Dark Waters
  • Kong: Skull Island
  • The Devil Wears Prada
  • High-Rise
  • Spotlight
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Shrek
  • Avengers: Endgame
  • Us
  • The Fundamentals of Caring
  • Magic Mike
  • Game Night
  • The Notebook
  • To All the Boys: Always and Forever
  • The Rocky Horror Picture Show
  • About Time
  • Mean Girls
  • The Dig
  • Crimson Peak
  • Wonder Woman
  • The Great Wall
  • The Letter Room
  • Moonlight
  • Trixie Mattel: Moving Parts
  • Brokeback Mountain
  • The Witches
  • Good Kids
  • Flavors of Youth
  • The Day After Tomorrow
  • The Adjustment Bureau
  • Big Hero 6
  • Soul
  • The Family Stone
  • The Garden of Words
  • We Can Be Heroes
  • The Equalizer 2
  • The Equalizer
  • Pride & Prejudice
  • Piper
  • Vincent
  • Puparia
  • Sweet Nothings
  • Bloodsucking Bastards
  • Spree
  • Triple Frontier
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Kingsman: The Secret Service
  • Prospect

World map

Highly rated films Lucy is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more