Lucy Ellman has logged 37 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
25
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
Edit this entry  
19
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
13
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
10
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
09
Popeye

Popeye

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
07
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry