Lucy Ellman has logged 30 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
Edit this entry  
11
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★
Edit this entry  
05
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
02
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry