Lucy has logged 278 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trolls

Trolls

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Free Birds

Free Birds

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
04
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spinners

Spinners

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
17 Again

17 Again

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shrek

Shrek

2001
×
Edit this entry  
07
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
Edit this entry  
20
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Crucible

The Crucible

1996
×
Edit this entry  
12
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry