Luis_989 has logged 119 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Informer

The Informer

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Balloon

Balloon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Sand Pebbles

The Sand Pebbles

1966
×
★★★½
Edit this entry  
30
The 300 Spartans

The 300 Spartans

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Edit this entry  
30
Will Penny

Will Penny

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rawhide

Rawhide

1951
×
★★
Edit this entry  
30
Great Guns

Great Guns

1941
×
★★½
Edit this entry  
29
Grace

Grace

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Not A Minute To Lose

Not A Minute To Lose

2019
×
Edit this entry  
29
A Twofold Pregnancy

A Twofold Pregnancy

2019
×
Edit this entry  
29
S.M.A.R.T. Chase

S.M.A.R.T. Chase

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bachelors

The Bachelors

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hope Springs

Hope Springs

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Out Of The Clear Blue Sky

Out Of The Clear Blue Sky

2019
×
Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Sings the Blues

Lady Sings the Blues

1972
×
★★★
Edit this entry  
26
Captain Apache

Captain Apache

1971
×
★½
Edit this entry  
26
McLintock!

McLintock!

1963
×
★★
Edit this entry  
25
The Truth Behind the Ape-Man

The Truth Behind the Ape-Man

1906
×
Edit this entry  
25
Félix Mayol Performs

Félix Mayol Performs "White Lilacs"

1905
×
Edit this entry  
25
The Malagueña and the Bullfighter

The Malagueña and the Bullfighter

1905
×
Edit this entry  
25
Cake-walk nègre

Cake-walk nègre

1905
×
Edit this entry  
25
Spain

Spain

1905
×
Edit this entry  
25
The O'Mers in 'The Bricklayers'

The O'Mers in 'The Bricklayers'

1905
×
Edit this entry  
25
Polin Performs

Polin Performs "The Anatomy of a Draftee"

1905
×
Edit this entry  
25
The Tango

The Tango

1905
×
Edit this entry  
25
The Statue

The Statue

1905
×
Edit this entry  
25
The Parish Priest's Christmas

The Parish Priest's Christmas

1906
×
Edit this entry  
25
Félix Mayol Performs

Félix Mayol Performs "Indiscreet Questions"

1905
×
Edit this entry  
25
Félix Mayol Performs

Félix Mayol Performs "The Trottins' Polka"

1905
×
Edit this entry  
25
Ocean Studies

Ocean Studies

1906
×
Edit this entry  
25
The Magician's Alms

The Magician's Alms

1905
×
Edit this entry  
25
A Little Girl Who Did Not Believe in Santa Claus

A Little Girl Who Did Not Believe in Santa Claus

1907
×
★★½
Edit this entry  
25
The Alamo

The Alamo

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Family Guy Presents: It's a Trap!

Family Guy Presents: It's a Trap!

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Family Guy Presents: Blue Harvest

Family Guy Presents: Blue Harvest

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jexi

Jexi

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
A Nightingale Sang In Berkeley Square

A Nightingale Sang In Berkeley Square

1979
×
★★
Edit this entry  
25
The Egyptian

The Egyptian

1954
×
★★
Read the review Edit this entry