Luke has logged 222 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Out-Takes from the Life of a Happy Man

Out-Takes from the Life of a Happy Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Christmas Inventory

Christmas Inventory

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
18
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ways of Seeing

Ways of Seeing

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
Death to the Tinman

Death to the Tinman

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Park

The Park

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Necktie

Necktie

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gasman

Gasman

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Staying Vertical

Staying Vertical

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Violettina

Violettina

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Corpo Celeste

Corpo Celeste

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Captive

The Captive

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fall

The Fall

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Hey World!

Hey World!

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Chameleon

Chameleon

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Hey World!

Hey World!

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Suburban Birds

Suburban Birds

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Farewell Winona

Farewell Winona

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Billy

Billy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Feathers

Feathers

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Cheer Up Baby

Cheer Up Baby

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
L'Enfant secret

L'Enfant secret

1982
×
★★★½
Edit this entry