Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
19
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The New Kid

The New Kid

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Titane

Titane

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Depeche Mode: 101 (Live 1988)

Depeche Mode: 101 (Live 1988)

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Border

Border

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mass

Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Read the review Edit this entry  
21
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry