Luke has logged 196 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Ninjababy

Ninjababy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gagarine

Gagarine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Finch

Finch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Papillon

Papillon

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Best of Enemies

The Best of Enemies

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crooked House

Crooked House

2017
×
★½
Read the review Edit this entry