Luke has logged 30 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Downfall

Downfall

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Alive!

Alive!

2009
×
★½
Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★½
Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★
Edit this entry  
01
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry