Luke has logged 214 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
29
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry