Luke has logged 183 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
How Stella Got Her Groove Back

How Stella Got Her Groove Back

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lash

The Lash

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fragment of Fear

Fragment of Fear

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Odette

Odette

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Body Vanished

The Body Vanished

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Lady

No Lady

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lassie Come Home

Lassie Come Home

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jane Eyre

Jane Eyre

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Before Winter Comes

Before Winter Comes

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Johnny English

Johnny English

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
Book Club

Book Club

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Love from a Stranger

Love from a Stranger

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lonesome Trail

Lonesome Trail

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Suntan

Suntan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Duck Duck Goose

Duck Duck Goose

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hireling

The Hireling

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Breakout

Breakout

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Water Babies

The Water Babies

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Return of the Pink Panther

The Return of the Pink Panther

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kiss the Bride Goodbye

Kiss the Bride Goodbye

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Khumba

Khumba

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Waiting to Exhale

Waiting to Exhale

1995
×
★★
Read the review Edit this entry