Lucie has logged 271 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
Read the review Edit this entry  
31
The Stranger

The Stranger

1946
×
Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Edit this entry  
29
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
15
The Fog

The Fog

1980
×
Edit this entry  
14
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
Edit this entry  
08
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Wetlands

Wetlands

2013
×
Edit this entry  
07
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
05
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★
Edit this entry  
04
White Girl

White Girl

2016
×
Edit this entry  
03
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Flying Scotsman

The Flying Scotsman

2006
×
Edit this entry  
01
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
Edit this entry  
30
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
Edit this entry  
28
Hackers

Hackers

1995
×
Edit this entry  
28
Mustang

Mustang

2015
×
Edit this entry  
27
A Sunday Kind of Love

A Sunday Kind of Love

2016
×
Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Edit this entry  
25
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Edit this entry  
22
Chappie

Chappie

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
Edit this entry  
20
Microbe and Gasoline

Microbe and Gasoline

2015
×
Edit this entry  
20
The Graduate

The Graduate

1967
×
Edit this entry  
19
Mindhunters

Mindhunters

2004
×
Edit this entry  
19
Don Jon

Don Jon

2013
×
Edit this entry  
18
Legend

Legend

2015
×
★★
Edit this entry  
18
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
Edit this entry  
14
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
Edit this entry  
14
Nerve

Nerve

2016
×
Edit this entry  
12
Ku’damm 56

Ku’damm 56

2016
×
Edit this entry  
11
Delicacy

Delicacy

2011
×
Edit this entry  
11
Precious

Precious

2009
×
Edit this entry  
11
The Butler

The Butler

2013
×
Edit this entry  
11
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★½
Edit this entry  
08
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
Edit this entry  
08
Populaire

Populaire

2012
×
Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
Little White Lies

Little White Lies

2010
×
Edit this entry  
06
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
Edit this entry