luuuukeseven has logged 41 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Food

Food

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frantz Fanon: Black Skin, White Mask

Frantz Fanon: Black Skin, White Mask

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Who Are You, Polly Maggoo?

Who Are You, Polly Maggoo?

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Lurie: A Lounge Lizard Alone

John Lurie: A Lounge Lizard Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Many Lives of William Klein

The Many Lives of William Klein

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry