luuuukeseven has logged 21 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In Search of Blind Joe Death: The Saga of John Fahey

In Search of Blind Joe Death: The Saga of John Fahey

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry