thea ✿ has logged 101 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ratatouille: The TikTok Musical

Ratatouille: The TikTok Musical

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Skins

Skins

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Roads

Roads

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry