thea ✿ has logged 96 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evil

Evil

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ninjababy

Ninjababy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Totally True Love

Totally True Love

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Liverpool Goalie

The Liverpool Goalie

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
He's All That

He's All That

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Junior Olsen Gang Rocks It

The Junior Olsen Gang Rocks It

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bunad

Bunad

2021
×
Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Unsolved Mysteries: House of Terror

Unsolved Mysteries: House of Terror

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Unsolved Mysteries: 13 Minutes

Unsolved Mysteries: 13 Minutes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Anderssons Rock the Mountains

The Anderssons Rock the Mountains

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unsolved Mysteries: Missing Witness

Unsolved Mysteries: Missing Witness

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Junior Olsen Gang and the Master Thief

The Junior Olsen Gang and the Master Thief

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Junior Olsen Gang and the Black Gold

The Junior Olsen Gang and the Black Gold

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Junior Olsen Gang and the Silver Mine Mystery

The Junior Olsen Gang and the Silver Mine Mystery

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Junior Olsen Gang at the Circus

The Junior Olsen Gang at the Circus

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Junior Olsen Gang Rocks It

The Junior Olsen Gang Rocks It

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Junior Olsen Gang Goes Submarine

The Junior Olsen Gang Goes Submarine

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry