M_Penalosa has logged 33 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Three Strangers

Three Strangers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Trouble with Money

The Trouble with Money

1936
×
★★★
Edit this entry  
28
The Tender Enemy

The Tender Enemy

1936
×
★★
Edit this entry  
27
The Company's in Love

The Company's in Love

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Novel of Werther

The Novel of Werther

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tumbleweed

Tumbleweed

1953
×
★★
Edit this entry  
24
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Quince Tree Sun

The Quince Tree Sun

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Idiot

The Idiot

1951
×
★★★½
Edit this entry  
20
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anatahan

Anatahan

1953
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Last Dive

The Last Dive

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Recollections of the Yellow House

Recollections of the Yellow House

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last of the Fast Guns

The Last of the Fast Guns

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Yoshiwara

Yoshiwara

1937
×
★★½
Edit this entry  
17
hana & alice

hana & alice

2004
×
★½
Edit this entry  
17
Abraham Lincoln

Abraham Lincoln

1930
×
★★★★
Edit this entry  
16
Vertical Features Remake

Vertical Features Remake

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bugambilia

Bugambilia

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doomed Love

Doomed Love

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doomed Love

Doomed Love

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Jesse James

Jesse James

1939
×
★★
Edit this entry  
14
Valdez Is Coming

Valdez Is Coming

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Laughing Heirs

Laughing Heirs

1933
×
★★
Edit this entry  
06
Divine

Divine

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★
Edit this entry  
06
From Mayerling to Sarajevo

From Mayerling to Sarajevo

1940
×
★★★½
Edit this entry  
06
There's No Tomorrow

There's No Tomorrow

1939
×
★★★
Edit this entry  
06
Liebelei

Liebelei

1933
×
★★★★
Edit this entry  
06
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Edit this entry