Maura has logged 349 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twilight's Kiss

Twilight's Kiss

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anastasia

Anastasia

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Once and Forever

Once and Forever

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Through Ernesto′s Eyes

Through Ernesto′s Eyes

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parched Return

Parched Return

2019
×
Edit this entry  
05
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry