Maaz has logged 240 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
30
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★
Edit this entry  
24
Taken

Taken

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Source Code

Source Code

2011
×
★★½
Edit this entry  
23
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★½
Edit this entry  
17
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
14
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★½
Edit this entry  
12
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★½
Edit this entry  
26
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Edit this entry  
23
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Edit this entry  
21
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry