• Three Colors: Blue

    ★★★½

  • My Night at Maud's

    ★★★★

  • The Lusty Men

    ★★★★

  • The Friends of Eddie Coyle

    ★★★★½

  • The Docks of New York

    ★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★½

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★½

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★½

  • Stranger Than Paradise

    ★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • The Innocents

    ★★★★

  • Mommy

    ★★

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Wagon Master

    ★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★½

  • The General

    ★★

  • Bad Genius

    ★★½