• The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★½

    Superhero films are really starting to piss me off

  • The Great Dictator

    The Great Dictator

    ★★★★

    My first Charlie Chaplin film and I couldn't be more impressed. Some of the comedy and gags here are hilarious and despise this not being a silent film, most of the humour comes from slapstick comedy which was certainly my favourite part. Chaplin provides a satire that is both poignant in its critique of the nazi movement while delivering moments of comedy gold. That ending monologue in particular will never not be important.

  • Some Like It Hot

    Some Like It Hot

    ★★★★★

    Not enough films out there that can constantly make you smile for two hours like this one. Whether it's Tony Curtis' hilarious Cary Grant like impression or Marilyn Monroe' screen presence but there's something about Jack Lemmon's performance here seriously doubt there's been an actor with better comic timing than him I mean everything he does here from his body language to his expressions is the stuff of the legends or that impeccable dialogue delivery can genuinely watch him on repeat & the rest of the cast steps it up to meet the bar set by him. Truly sensational.

  • Strangers on a Train

    Strangers on a Train

    ★★★½

    Safe to say this guy Hitchcock was pretty obsessed with the idea of a perfect murder

  • Mildred Pierce

    Mildred Pierce

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    No idea why this is considered a noir, it starts and ends addressing a murder and it's shot like one but outside of that it felt like I was watching a family drama and it took me some time to warm up to the tone of the film. This is a chilling film alright which has a lot to say and throughout the film you get a vague idea where it's heading, the little twist at the end particularly was…

  • The Third Man

    The Third Man

    ★★★★½

    Jheez That ending still remains the coldest shoulder in film. This is a massive vibe movie & you can't convince me otherwise. Surprisingly I found this watch mad comfy for a noir. one of those films which borrow heavily from its setting to the point where the city of vienna feels like an integral character in itself & Don't even get me started on that zither score (which was a big miss for me previously) absolutely slaps especially in the ending scene maybe because the whole mystery was secondary for me this time but it just... makes the movie.

  • The Age of Innocence

    The Age of Innocence

    ★★½

    Ironically for a film so intricately plotted, this has a whole lotta nothing to say. Scorsese seems so concerned with the production design and scenery that he devoids his characters of any depth or growth. Didn't think I'd be complaining about the voice over in one of his films someday however here we are, which was easily the worst part of the film for me. Frankly speaking to start off the film with 30 minutes of heavy exposition put me…

  • The Shootist

    The Shootist

    ★★★½

    The day they lay you away what I'll do on your grave won't pass for flowers.

    John Wayne's Unforgiven except not as good and sadder. Mind you this isn't a typical John Wayne role by any means and he's probably at his most vulnerable here, playing a dying legendary gunfighter with his glory days past him, trying to live out his last days the best he can in a time where he's no longer needed.

    There isn't much conflict outside…

  • Rio Bravo

    Rio Bravo

    ★★★★★

    You know you're witnessing greatness when at the end of a two & a half hour film, you actually feel sad when the end credits roll. Felt like I was watching a different movie altogether. Not that I didn't enjoy the heck out of it on my first watch but it felt so intimate and relaxing this time around.

    For a film so rich in character & material there isn't a driving force for the plot here. Not that it's a bad…

  • Cape Fear

    Cape Fear

    ★★★

    Nobody scares children quite like Robert Mitchum.

  • Heat

    Heat

    ★★★★½

    Told you, I'm never going back.

    All-timer.

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

    I've never seen so many men wasted so badly.

    Can't say anything that hasn't already been said about the iconic status of the film or its larger than life characters but an aspect that stuck with me this time around or one that tends to get overlooked is the hard hitting anti war message it comes with. Without taking any sides or making any political statements, the way it serves as a Sharp critique of Civil war. From the whole…