Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Call

The Call

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Edit this entry  
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Control

Control

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Edit this entry  
21
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
22
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Roger Waters: The Wall

Roger Waters: The Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
365 Days

365 Days

2020
×
½
Edit this entry  
23
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry