Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Abyss

The Abyss

1910
×
★★
Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Shoes

Shoes

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Edit this entry  
09
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
New York Minute

New York Minute

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Black Peter

Black Peter

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Feel the Beat

Feel the Beat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Edit this entry  
23
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★
Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Relic

Relic

2020
×
★★
Edit this entry  
11
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Antebellum

Antebellum

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
In My Room

In My Room

2020
×
Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Read the review Edit this entry