Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Caveat

Caveat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
Read the review Edit this entry  
31
You are Umasou

You are Umasou

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possum

Possum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
Read the review Edit this entry  
20
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Possum

Possum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Häxan

Häxan

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Melancholia

Melancholia

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Brood

The Brood

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry