Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Blood Fest

Blood Fest

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Excision

Excision

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Demon House

Demon House

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Funhouse

Funhouse

2019
×
Edit this entry  
06
The Vatican Tapes

The Vatican Tapes

2015
×
½
Edit this entry  
05
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Child's Play

Child's Play

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Hostel: Part III

Hostel: Part III

2011
×
½
Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Nun

The Nun

2018
×
Edit this entry  
12
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
½
Read prior review Edit this entry