• Klute

    ★★★★

  • The Panic in Needle Park

    ★★★

  • Summer of '42

    ½

  • The Beguiled

    ★★★½

  • Love Story

    ★★★

  • Gimme Shelter

    ★★★★½

  • Five Easy Pieces

    ★★

  • Wanda

    ★½

  • Performance

    ★★

  • Woodstock

    ★★★★½

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • Bob & Carol & Ted & Alice

    ★★★½

  • Midnight Cowboy

    ★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★½

  • Bullitt

    ½

  • Oliver!

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★½

  • Wild in the Streets

    ★★★★

  • Targets

    ★★½

  • The Odd Couple

    ★★★

  • Weekend

    ½

  • The Graduate

    ★★★

  • Valley of the Dolls

  • The Producers

    ★★★½

  • Wait Until Dark

    ★★★★½

  • The Trip

    ★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★

  • The Dirty Dozen

    ★★★★

  • To Sir, with Love

    ★★★★

  • Hells Angels on Wheels

    ★★½

  • Blow-Up

  • A Man for All Seasons

  • The Battle of Algiers

    ★★★

  • The Wild Angels

    ★★★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★★

  • The Sound of Music

    ★★★½

  • Viva Las Vegas

    ★★

  • The Great Escape

    ★★★★★

  • The Birds

    ★½

  • Splendor in the Grass

    ★★★

  • Spartacus

    ★★★½

  • Inherit the Wind

    ★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★½

  • Touch of Evil

    ★★★½

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★

  • The Fuzzy Pink Nightgown

    ★★

  • High Society

    ★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • The Desperate Hours

    ★★★★

  • White Christmas

    ★★★★

  • Seven Brides for Seven Brothers

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★

  • The Wild One

    ★★

  • Roman Holiday

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★

  • The Bishop's Wife

    ★★★½

  • Gilda

    ★★

  • Double Indemnity

    ★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★