• Citizen Kane

    ★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • Destry Rides Again

    ★★

  • Ninotchka

    ★★★★

  • The Roaring Twenties

    ★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★½

  • Bachelor Mother

    ★★½

  • Dark Victory

    ★★½

  • Wuthering Heights

    ★★

  • Love Affair

    ★★½

  • Stagecoach

    ★★½

  • Modern Times

    ★★

  • 42nd Street

    ★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★

  • Wings

    ★★

  • Kid Candidate

    ★★★