Michael501 💀📺 has logged 360 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Fright

Fright

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Body and Soul

Body and Soul

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Pit

The Pit

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Strange Behavior

Strange Behavior

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Monster Hunter

Monster Hunter

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Tattoo

Tattoo

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Full Moon High

Full Moon High

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zoot Suit

Zoot Suit

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enter the Ninja

Enter the Ninja

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Catlow

Catlow

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Skin Game

Skin Game

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Reckoning

The Reckoning

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Woman Next Door

The Woman Next Door

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cube Zero

Cube Zero

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Is England '86

This Is England '86

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
True Confessions

True Confessions

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carbon Copy

Carbon Copy

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Boogens

The Boogens

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Only When I Laugh

Only When I Laugh

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rich and Famous

Rich and Famous

1981
×
Read the review Edit this entry  
30
Tenderness of the Wolves

Tenderness of the Wolves

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dracula vs. Frankenstein

Dracula vs. Frankenstein

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Kotch

Kotch

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Cargo

Cargo

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Threshold

Threshold

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raggedy Man

Raggedy Man

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
So Fine

So Fine

1981
×
Read the review Edit this entry  
25
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Continental Divide

Continental Divide

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lodgers

The Lodgers

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry