• Rope

    ★★★

  • Anchors Aweigh

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Going My Way

    ★★★

  • Holiday Inn

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★

  • The Wizard of Oz

  • Modern Times

    ★★★★

  • Top Hat

    ★★★

  • The Most Dangerous Game

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★½