Mae has logged 162 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★½
Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sure Thing

Sure Thing

2015
×
Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Brunchers

The Brunchers

2014
×
Edit this entry  
19
My Best Friend Is Stuck on the Ceiling

My Best Friend Is Stuck on the Ceiling

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Catfight

Catfight

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fosse/Verdon

Fosse/Verdon

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Child

Christmas Child

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
He110

He110

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
An Account Of Creative Paralysis

An Account Of Creative Paralysis

×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Peluca

Peluca

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eli

Eli

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★
Edit this entry  
03
8½

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dirt

The Dirt

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry