Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★
Edit this entry  
14
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Edit this entry  
28
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
20
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★
Edit this entry  
07
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
06
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Edit this entry  
03
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
25
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
24
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry