Highest rated films

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★

  • Queen & Slim

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★

  • The Pianist

    ★★★★

  • Four Weddings and a Funeral

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 250 Films watched
  • 20.8 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Edge of Tomorrow

Jan 2

Most Watched

Avengers: Endgame

5 times

Toy Story 4

4 times

GoodFellas

3 times

Star Wars: The Rise of Skywalker

3 times

The Empire Strikes Back

twice

Last Film

GoodFellas

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
110 films
Comedy
82 films
Adventure
82 films
Action
68 films
Sci Fi
56 films
Family
47 films
Animation
41 films
Fantasy
39 films
Thriller
36 films
Romance
32 films
USA
228 films
UK
38 films
Japan
14 films
France
11 films
Canada
10 films
China
9 films
Germany
7 films
Spain
5 films
Italy
3 films
Australia
3 films
English
235 films
Spanish
27 films
Italian
25 films
Japanese
23 films
French
22 films
German
18 films
Russian
10 films
Chinese
9 films
Xhosa
8 films
Latin
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 80 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Magicoffilm’s most liked review

Highs and lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Satanic
Average weighted rating:

1.5

Films Magicoffilm watched in 2019

  • GoodFellas
  • Midsommar
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Cats
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Little Women
  • Jojo Rabbit
  • Mean Girls
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • The Pianist
  • Four Weddings and a Funeral
  • American Psycho
  • Jumanji: The Next Level
  • Marriage Story
  • Klaus
  • Glass
  • Queen & Slim
  • Knives Out
  • Frozen II
  • Princess Mononoke
  • Honey Boy
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Solo: A Star Wars Story
  • Incredibles 2
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Howl's Moving Castle
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • The Witch
  • The Irishman
  • Sully
  • The Nightmare Before Christmas
  • Toy Story 4
  • Wind River
  • Spirited Away
  • At Eternity's Gate
  • Doctor Sleep
  • The Shining
  • King Kong
  • Ford v Ferrari
  • My Neighbor Totoro
  • Avengers: Endgame
  • North by Northwest
  • Léon: The Professional
  • Frances Ha
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Zombieland: Double Tap
  • Terminator: Dark Fate
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Hero
  • Frozen
  • The Irishman
  • Do the Right Thing
  • Cape Fear
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Poltergeist
  • Joker
  • Terminator Genisys
  • Terminator Salvation
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • Son of Rambow
  • Joker
  • Rambo: Last Blood
  • Rambo
  • Ad Astra
  • It Chapter Two
  • The Farewell
  • It
  • Green Book
  • Lady Bird
  • Pain and Glory
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Jurassic Park
  • Good Boys
  • The Empire Strikes Back
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • GoodFellas
  • Mulan
  • Crawl
  • It
  • Pulp Fiction
  • Reservoir Dogs
  • Spider-Man 2
  • The Lion King
  • Singin' in the Rain
  • Rosemary's Baby
  • The Exorcist
  • 1941
  • Boogie Nights
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Midnight in Paris
  • The Help
  • Philomena
  • Searching
  • Deadpool 2
  • Zootopia
  • Kung Fu Panda 2
  • The Terminal
  • Avengers: Endgame
  • Men in Black: International
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Love, Simon
  • Titanic
  • I, Daniel Blake
  • Spider-Man: Far from Home
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Royal Tenenbaums
  • The Fog
  • Cinderella
  • Toy Story 4
  • Barry Lyndon
  • Toy Story 4
  • The Artist
  • Apollo 13
  • Toy Story 4
  • Yesterday
  • The Birds
  • Godzilla: King of the Monsters
  • 10 Things I Hate About You
  • X-Men: The Last Stand
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Toy Story 3
  • Saving Private Ryan
  • Up
  • WALL·E
  • Dark Phoenix
  • Ratatouille
  • Cars
  • The Incredibles
  • Finding Nemo
  • Monsters, Inc.
  • Toy Story 2
  • A Bug's Life
  • Toy Story
  • Godzilla
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Booksmart
  • John Wick: Chapter 2
  • Beauty and the Beast
  • An American Werewolf in London
  • Amélie
  • Alice in Wonderland
  • Rocketman
  • Army of Darkness
  • Aladdin
  • Evil Dead II
  • Nightcrawler
  • Thor: Ragnarok
  • Zodiac
  • Inside Llewyn Davis
  • The King of Comedy
  • After Life
  • Platoon
  • Avengers: Endgame
  • The Apartment
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Aliens
  • Maborosi
  • Booksmart
  • Tolkien
  • Your Name.
  • Cinema Paradiso
  • Eighth Grade
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • GoodFellas
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Goonies
  • American Graffiti
  • The Avengers
  • Hook
  • Witness
  • Galaxy Quest
  • Hellboy
  • Missing Link
  • A Clockwork Orange
  • Paths of Glory
  • Synecdoche, New York
  • West Side Story
  • Maleficent
  • The Master
  • Donnie Darko
  • Airplane!
  • Us
  • Dumbo
  • A Nightmare on Elm Street
  • Shazam!
  • A Single Man
  • Groundhog Day
  • Us
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • The Shawshank Redemption
  • Avengers: Infinity War

See all 250

World map

Highly rated films Magicoffilm is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more