Highest rated films

  • Soul

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Onward

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 337 Films watched
  • 28.1 Average per month
  • 6.5 Average per week

Milestones

First Film

Mission: Impossible - Fallout

Jan 1

Most Watched

Parasite

5 times

GoodFellas

3 times

1917

3 times

The Lighthouse

3 times

American Beauty

3 times

Last Film

Boogie Nights

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
199 films
Thriller
83 films
Comedy
81 films
Action
77 films
Adventure
68 films
Crime
67 films
Fantasy
53 films
Sci Fi
51 films
Family
48 films
Animation
46 films
USA
262 films
UK
62 films
Canada
20 films
France
19 films
Japan
18 films
South Korea
18 films
Germany
11 films
China
11 films
Italy
10 films
New Zealand
9 films
English
297 films
French
49 films
German
32 films
Italian
31 films
Japanese
29 films
Spanish
27 films
Korean
17 films
Cantonese
11 films
Russian
11 films
Latin
10 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 91 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Magicoffilm’s most liked review

2001: A Space Odyssey

★★★★★

That 4K was so beautiful it killed my 4K player


Edit - My 4K player has survived, kino is saved

More reviews

Magicoffilm’s most liked list

Filmstagram Top 100, 2020 edition

A few months ago, on my Filmstagram page I asked my followers to submit their top 25 film lists. Nearly three hundred people took part and I used all of their lists to create this list for the Filmstagram community. Over the last one hundred days I posted each film on my account daily.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Jurassic Shark
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Jurassic Shark
Average weighted rating:

1.0

Films Magicoffilm watched in 2020

  • Boogie Nights
  • On the Waterfront
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Dog Day Afternoon
  • 2010
  • Toy Story 4
  • The Star Wars Holiday Special
  • Soul
  • Twilight Zone: The Movie
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Inception
  • The Grinch
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Santa Clause
  • New York Stories
  • Mulan
  • Scream 2
  • Scream
  • La La Land
  • Mank
  • Under the Skin
  • Evil Dead
  • The Master
  • Paul
  • Metropolis
  • Inside Out
  • The Thin Red Line
  • Akira
  • Tangled
  • Marriage Story
  • Call Me by Your Name
  • Raging Bull
  • The Lego Star Wars Holiday Special
  • GoodFellas
  • Chungking Express
  • Chungking Express
  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run
  • Ikiru
  • Donnie Darko
  • The Revenant
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Song of the Sea
  • My Life as a Zucchini
  • Mary and Max
  • Ratatouille
  • Being John Malkovich
  • Paprika
  • The Red Turtle
  • Knives Out
  • Ran
  • American Pie
  • Blood Simple
  • Alien
  • The Irishman
  • Harakiri
  • 1917
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Lady Bird
  • North by Northwest
  • The Handmaiden
  • Shadow of a Doubt
  • Mother
  • Saboteur
  • Ed Wood
  • The Host
  • Three Colors: Red
  • Three Colors: White
  • Three Colors: Blue
  • The Peanut Butter Falcon
  • The Lighthouse
  • Vertigo
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Wild Bunch
  • WALL·E
  • The Shining
  • Blade Runner 2049
  • David Attenborough: A Life on Our Planet
  • Blade Runner
  • Winnie the Pooh
  • PlayTime
  • The Royal Tenenbaums
  • Brokeback Mountain
  • Double Indemnity
  • American Beauty
  • Jojo Rabbit
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Simpsons Movie
  • Cheaper by the Dozen 2
  • Insomnia
  • Memories of Murder
  • The New Mutants
  • Kick-Ass
  • Cheaper by the Dozen
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • Bee Movie
  • Whiplash
  • Kung Fu Panda 2
  • About Time
  • Tenet
  • Trainspotting
  • Her
  • Spider-Man
  • The Graduate
  • Rope
  • Back to the Future
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Aliens
  • The World's End
  • The Simpsons Movie
  • Zootopia
  • Toy Story 3
  • The Cat in the Hat
  • Pulp Fiction
  • Spider-Man 2
  • 21 Jump Street
  • Shaun of the Dead
  • The Lion King
  • Mulholland Drive
  • GoodFellas
  • Parasite
  • Once Upon a Time in America
  • The Dark Knight
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • High and Low
  • The Lighthouse
  • Stalker
  • Solaris
  • Get Out
  • Finding Dory
  • Hannibal
  • The Shape of Water
  • Pan's Labyrinth
  • The Silence of the Lambs
  • Sherlock, Jr.
  • Beetlejuice
  • American Beauty
  • Withnail & I
  • It's Such a Beautiful Day
  • It's a Wonderful Life
  • Life Is Beautiful
  • To Kill a Mockingbird
  • Forrest Gump
  • There Will Be Blood
  • Dunkirk
  • Once Upon a Time in the West
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • The Prestige
  • La Haine
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Wolf of Wall Street
  • Paris, Texas
  • 8½
  • Enter the Dragon
  • Lawrence of Arabia
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Parasite
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Little Women
  • Baby Driver
  • Hot Fuzz
  • Da 5 Bloods
  • Jaws
  • Jurassic Shark
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • 13th
  • L.A. Confidential
  • Parasite
  • Fargo
  • Mirror
  • Big Trouble in Little China
  • The Thing
  • Children of Men
  • Requiem for a Dream
  • Persona
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • 1917
  • GoodFellas
  • Terminator: Dark Fate
  • Death Proof
  • The Goonies
  • La La Land
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • A Trip to the Moon
  • Jackie Brown
  • Spirited Away
  • The In-Laws
  • Inherent Vice
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Inglourious Basterds
  • Her
  • Heat
  • The Hateful Eight
  • Harakiri
  • The Mummy

See all 337

World map

Highly rated films Magicoffilm is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Minari
  • Black Is King
  • Mangrove
  • Quo Vadis, Aida?
  • Nomadland
  • Hannah Gadsby: Douglas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more