Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Good Boss

The Good Boss

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Jiraiya the Hero

Jiraiya the Hero

1921
×
Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★
Edit this entry  
22
The Curse of the Jade Scorpion

The Curse of the Jade Scorpion

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★
Edit this entry  
12
El crack cero

El crack cero

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
El crack dos

El crack dos

1983
×
★★★½
Edit this entry  
04
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
01
El crack

El crack

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Heifer

The Heifer

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
The National Shotgun

The National Shotgun

1978
×
★★★★
Edit this entry  
24
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anima

Anima

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Edit this entry  
03
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Butterfly

Butterfly

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★½
Edit this entry