MajorMajor22 has logged 307 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
I Am Sam Kinison

I Am Sam Kinison

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Edit this entry  
24
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★½
Edit this entry  
20
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Churchill

Churchill

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rhinestone

Rhinestone

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Juice

Juice

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Z.P.G.

Z.P.G.

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Finders Keepers

Finders Keepers

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Happy Road

The Happy Road

1957
×
★★★½
Edit this entry  
03
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dream Wife

Dream Wife

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
1922

1922

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nature Boy

Nature Boy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★½
Edit this entry  
26
Frightmare

Frightmare

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vision Quest

Vision Quest

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★★
Edit this entry  
16
The Flamingo Kid

The Flamingo Kid

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Strike

Strike

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Champagne Murders

The Champagne Murders

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vigilante Force

Vigilante Force

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry